One27 Low-Profile Connector Part No. 414-52026-51

Illustration similar
Parallel
Perpendicular
SMT
High Density
Rugged


- Can be combined for PCB spacing of 8.0–12.6 mm
- Contact overlap: 1.5 mm
- Pitch 26 in a 1.27 mm grid
- SMT Connectivity
- Height (unplugged): 6.25 mm
- Performance Level 1
Drawings
Further Information
Delivery time
Technical Specifications
Basics
| No. of Contacts | 26 |
|---|---|
| Termination Technology | SMT |
| Board-to-Board Distance | 8.0 mm – 12.6 mm |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Material
| Insulator Material | LCP, UL 94 V-0 |
|---|---|
| CTI value IEC 60112 | 175 |
| Contact Material | copper alloy |
| Plating | Au over PdNi over Ni |
| Termination area | Sn over Ni |
Mechanical
| Pitch | 1.27 mm |
|---|---|
| Mating Force per Pin | ≤ 0.5 N |
| Separating Force per Pin | ≥ 0.1 N |
| Durability IEC 60512-9-1 | Grade 1: 500 insertion cycles |
| Coplanarity | ≤ 0.1 mm |
| Vibration, sinusoidal IEC 60512-6-4 | 10–2000 Hz, 20 g |
| Contact mating problems if vibrations occur, sinusoidal IEC 60512-2-5 | ≤ 1 µs |
| Shock, semi-sinusoidal IEC 60512-6-3 | 50 g, 11 ms |
| Contact mating problems if shock occur, semi-sinusoidal IEC 60512-2-5 | ≤ 1 µs |
| Overmating Distance | 0.9 mm |
| Wipe lenght | 1.5 mm |
| Center offset | ± 0.7 mm |
| Axial offset when mated (x/y) | ± 0.4 mm |
| Angular offset longitudinally | ± 4° |
| Angular offset transversally | ± 2° |
Electrical
| Operational Current IEC 60512-5-2 | 3.1 A at 20°C (4-pin out of 50-pin) 1.4 A at 20°C (50-pin out of 50-pin) |
|---|---|
| Contact Resistance IEC 60512-2-1 | ≤ 25 mΩ |
| Clearance and Creepage | at least 0.4 mm |
| Insulation Resistance IEC 60512-3-1 | ≥ 10 GΩ |
| Test Voltage IEC 60512-4-1 | 500 VAC |
Processing
| Soldering Temperature JEDEC J-STD-020E | 20–40 seconds at 260°C |
|---|---|
| MSL JEDEC J-STD-020E | 1 |
| Assembly | Pick and Place |
Approval / Compliance
| UL file | E130314 |
|---|---|
| Environment | RoHS compliant |
Matching Products
Modifications
Available on request
- other pole counts
- other quality grades
Packaging
Tape and Reel
600 pieces per reel




