DIN 41612 90° connector strip, H11 type Part No. 113-40015

Illustration similar
Perpendicular
Through Hole
Power
Rugged


- Connector length: 3.5 mm
- Number of poles: 10+1
- Premature contact at position 32
- Soldering Techniques
- Grade 1
Technical Specifications
Basics
| Specification | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
|---|---|
| Performance Level | 2 |
| No. of Contacts | 11 |
| Termination Technology | Soldering Techniques |
| Termination Length | 3.5 mm |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Material
| Insulator Material | Glass-fiber-reinforced PBT, UL 94 V-0 |
|---|---|
| CTI value IEC 60112 | 200 |
| Contact Material | copper alloy |
Mechanical
| Pitch | 7.62 mm |
|---|---|
| Mating Force | 80 N |
| Separating Force per Pin | > 0.2 N |
| Durability | 400 insertion cycles |
Electrical
| Operational Current | 15 A |
|---|---|
| Contact Resistance | 8 mΩ |
| Clearance and Creepage | W: ≥ 8.0 mm, L: ≥ 4.5 mm |
| Insulation Resistance | >106 MΩ |
| Test Voltage | 3100 V |
Processing
| Soldering Temperature | up to 260°C |
|---|
Approval / Compliance
| Environment | RoHS compliant |
|---|
Modifications
Available on request
- Leading and trailing contacts
- Special configuration
Packaging
Cardboard
25 pieces per box
14 cartons per box
