DIN 41612 Straight Connector Block, Type E Part No. 107-40026

Illustration similar
Parallel
Through Hole
Power
Rugged

- Connector length: 3.7 mm
- Number of poles: 32
- Soldering Techniques
- Grade 2
- Flange at a 90° angle to the direction of the connection
Technical Specifications
Basics
| Specification | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
|---|---|
| Performance Level | 2 |
| No. of Contacts | 32 |
| Termination Technology | Soldering Techniques |
| Termination Length | 3.7 mm |
| Board-to-Board Distance | 17.85 mm |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Material
| Insulator Material | Glass-fiber-reinforced PBT, UL 94 V-0 |
|---|---|
| CTI value IEC 60112 | 200 |
| Contact Material | copper alloy |
Mechanical
| Pitch | 5.08 mm |
|---|---|
| Mating Force | 50 N |
| Separating Force per Pin | > 0.15 N |
| Durability | 400 insertion cycles |
Electrical
| Operational Current | 5.6 A |
|---|---|
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Clearance and Creepage | ≥ 3.0 mm |
| Insulation Resistance | >106 MΩ |
| Test Voltage | 1500 V |
Processing
| Soldering Temperature | up to 260°C |
|---|
Approval / Compliance
| UL file | E130314 |
|---|---|
| Environment | RoHS compliant |
Modifications
Available on request
- Premature contacts
- Special configuration
- Grade I + III or custom
- Custom length
Packaging
Tube
17 pieces per tube
16 tubes per box
